10 Haziran 2011

Fındıklı BezeSon aylarda oldukça sık yaptığım ve herkesin beğendiği pratik sadece 10 dakikada hazırlanan 20 dakikada pişen bir kurabiye. Sofra dergisinin Kasım/2010 sayısından, dergide verilen ölçülerden yaklaşık 10-11 adet kadar çıkıyor. Bize az geldiğinden :)) benim vereceğim miktarla iki ölçü olacak.Malzemeler:

2 adet yumurtanın akı

400 gr (Kırmadan 2.5 su bardağı)
(Kırılmış fındık orta büyüklükte olacak, un haline getirilmeyecek)

1 su bardağı pudra şekeri

2 ad vanilya

Hazırlanışı:


Yumurta akları köpük haline gelinceye kadar yaklaşık 2-3 dakika kadar önce düşük sonra yüksek devirde çırpılır. Pudra şekeri ve vanilya eklenerek 1 dakika daha çırpılır. Ardından fındık kırığı eklenir ve malzemeler karışıncaya kadar orta devirde 1 dakika daha çırpılır.


Fırın 170 C 'ye getirilerek önceden ısıtılır.


Pişirme kağıdı serilmiş tepsiye hamurdan 1 yemek kaşığı alınıp ikinci bir kaşık yardımıyla sıyrılır. 15-20 dakika pişirilip soğutulduktan sonra ikram edilir.


Afiyet Olsun
Birkaç sefer bitter çikolatayı benmari usulü eriterek üzerine gezdirdim ve yeşil fıstıkla süsledim. her haliyle gayet lezzetli denenmesini şiddetle tavsiye ederim.
2 Haziran 2011

İrmik Helvası


Regaib Kandiliniz Mübarek OlsunMalzemeler:

1 pk (500 gr) İrmik

3 su bardağı toz şeker

1 pk çam fıstığı

250 gr tereyağ

2,5 su bardağı kaynar su


1 su bardağı süt

Hazırlanışı:Tereyağ ve fıstıklar sararıncaya kadar kavrulur ve üzerine irmik eklenerek (yaklaşık yarım saat)irmikler altın rengini alana kadar kavrulur. Kavrulmuş irmiğin üzerine önce kaynar suyu dökülür karıştırılır, ardından sütü de eklenerek iyice karıştırılır. Üzerine şekeri de dökülerek 1-2 dakika kadar karıştırılır ve ocaktan alınır, 10-15 dakika kadar dinlendirildikten sonra servis edilir.
Tek başına, çikolata sos ile yada bir kasenin içine önce irmik ardından dondurma son kat olarak da tekrar irmik koyularak lezzeti katmerlendirilmiş olarak da sunulabilir