7 Şubat 2013

Çift Çikolatalı Kurabiye


Kurabiye dediğin artık benim için  ne çok sert olup diş kıracak ne de kek yumuşaklığında olacak. Bu tarif tam benim kriterlerime  uygun ve bir de çikolatalı. Klasik kurabiyelerden sıkıldım diyenlere güzel bir alternetif  olur. Ayrıca tadına bakıp tarifini istemeyen  şimdiye kadar olmadı,  bilginize :))
Miktar olarak 25-30 adet elde ediliyor, deneme için yarım ölçü  yapılabilir.

Malzemeler:

1 su bardağı toz şeker
2 yumurta
2 su bardağı damla çikolata
6 yemek kaşığı tereyağ(Sıvıyağda kullanılabilir)
1 pk vanilya
2 su bardağı un
1 pk kabartma tozu
1/4 çay kaşığı tuz
Üstü için; Pudra şekeri, istenirse fındık
Hazırlanışı:
1 bardak damla çikolata ile tereyağ kısık ateşte eritilip, biraz soğuması beklenir. Yumurta ve şeker iyice çırpılır. Üzerine eriyen çikolata, ardından kalan 1 bardak damla çikolata eklenerek çırpılır. Diğer tarafta un, tuz, kabartma tozu ve vanilya karıştırılarak  bu karışıma eklenir bir kez daha çırpılır. 20 dakika buzlukta (zamanınız var ise 1-2 saat buzdolabında) bekletilir. Oldukça sert bir hale geliyor ama oda ısısına çıkınca  yumuşabiliyor
o yüzden hızlı hareket etmek gerekiyor. Bir kaşıkla ceviz büyüklüğünde  parçalar alınır yuvarlanır ve pudra şekerine bulanarak pişirme kağıdı serilmiş tepsiye biraz aralıklı olarak dizilir. (Pişince yayılıyorlar) Önceden ısıtılmış  175 C'lik fırında  10-12 dakika pişirilip  fırından çıkarılır. İstenirse pudra şekeri yerine fındık kullanılarak ta pişirilebilir.

Afiyet Olsun