28 Mayıs 2011

Uğur Böceği KanapelerBlog'umu çok ihmal ettim, biliyorum Ozan'ın Doğum gününde hazırladığım kanapeleri ekleme fırsatını bir türlü bulamadım. Alacarte'de görüp çok beğendiğim, yapınca tadınıda sevdiğim, biraz oyalayıcı ama harcanan emeğe bence değen bir kanape türü.
Alacarte Neslihan alttaki krakerin krem peynirden ötürü çabuk yumuşadığını ve servisten hemen önce yapılırsa iyi olacağını belirtmiş. Ama doğum günlerinde son dakika yapılacak o kadar çok şey varki bu durumu aşmak için ben şöyle bir yol geliştirdim.Krem peynirden önce krakerin üstüne ince dilimler halinde kestiğim taze kaşar peynirinden kalıpla minik daireler kestim.
Kraker, kaşar peynir, krem peynir , nane yaprağı/ (maydanoz), domates ve zeytin sıralamasıyla yapıldığında 2 saat dayandığını gördüm, servis öncesi zamanı olmayanlara böylesi tavsiye edilir :)Malzemeler:


1 Pk Tuzlu yuvarlak kraker (Ben Eti Tadında Çörekotlu kullandım)


Baharatlı Krem Peynir ( Ben sade krem peynire sevdiğim baharatları kattım)


Taze kaşar


10-15 Adet Çeri Domates (Çok minik olmasın)


10 Adet Siyah zeytin


Zeytin ezmesi, Taze naneYapılışı:


Öncelikle domatesler ortadan ikiye kesilir baş kısmı düz şekilde, dip kısmı ise (ters V)şeklinde kesilip çıkarılır, zeytinler de ikiye kesilerek çekirdekleri çıkarılır. Taze kaşardan daireler hazırlanır, nane yaprakları ayrılır. Tüm taze kaşar dairelerine krem peynirden sürülür, üzerine nane yaprakları konur. Krakerlerin üzerine önce kaşar ardından domates konur. Baş kısmına yarım zeytinler koyularak baş kısmı oluşturulur. Üzerine kürdanla zeytin ezmesinden noktacıklar yapılarak Uğur Böceği tamamlanır.Afiyet Olsun16 Mayıs 2011

Actifry

Fikrimühim'den aldığım mail ile Tefal'in düzenlediği Actifry Workshop'una katılma şansım oldu. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda deneyimli şefimizle MSA konforunda ve işbilirliğinde çok güzel bir akşam geçirdik. Actifry bir kez kullanan kişinin aklında yer etmemesi, ilk fırsatta bir Actifry edinmemesi mümkün olamaz. Ben henüz almadım ama geçen yılki denememden sonra kızartmaya hasret kalan yada korka korka yiyen herkese anlatıp, tavsiye ediyorum. Ha birde kızartma yapılan ocağın, mutfağın hali ve kokusu düşünülürse hiç düşünmemek gerekiyor. 1 kg ve 1.5 kg olarak iki seçeneği var.


Tefal Actifry reklamlarında sanki sadece patetes'i 1 kaşık yağ ile kızartıyormuş imajını o kadar güçlü veriyor ki, yaptığı diğer lezzetlerden birebir tatmadıkça kimsenin haberi olmuyor. Bence en büyük hata orada yapılıyor.

Üstteki fotoğrafta görülen Biber/Havuç ve Kabak kızartmaları, Çoban kavurma v e altta görülen Crumble'dan oluşan menüyü sadece 3 kaşık yağ ile hazırladık. Sonradan Actifry'da kalan yağı görünce istenirse daha az yağ ile de yapabilirdik diye düşündük. Uzun lafın kısası hem lezzetli, hem 1 kaşık yağ ile, hem kızartma hemde mutfak batmadan, kokmadan daha ne olsun ki !


Sadece yemek hazırlamadık yeni arkadaşlarda edindik. Komşularım Zerrin ve Lale'nin Bahçesi'nden Lale Hanım, biraz uzak çalışsakta giriş ve çıkışta konuşma fırsatımız olan İlknur'la tanıştığıma çok sevindim.Bu arada unutmadan Kızartma tabağının tasarımı tamamen Zerin'e ait :)